WASHINGTON DC/Part-2

Part-2

-Washington Ulaşım

Efenim biz Hüstınıyınlar olarak buradan DC ye 3 saatte gittik. Türkiyeden Washington Dc ye direk uçuş bulunuyor. Bu ne demek oluyor, Amerika’da gitmek istediğiniz her şehre direk uçak yok demek oluyor.Ama bilin bakalım başka hangi güzide tatlı Amerika şehri buna sahip. Bildiniz vallahi😛 Örneğin New Orleans’ a gitmek istiyorsunuz. Bunun için önce Türkiye’den Houston’a ,daha sonra ise Houston’dan New Orleans’ a uçmanız gerekiyor. Direk uçuş neden önemli çünkü bu minnoş bedenler 7-8 saatten sonra s.o.s sinyalleri vermeye başlıyor ki minimum Amerika uçuşu 10 saat olabilir. (Türkiye-Washington Dc arası uçuş 10 saat kadar sürüyor.)

Türkiye’den Amerika’ya direk uçuşlar

AtlantaBostonChicagoHouston
Los AngelesMiamiNewYorkSan Francisco
Washington Dc

Şehir içi ulaşıma gelelim. Şimdiye kadar gördüğüm en efektif şehir içi ulaşım ağına sahip şehir Washington Dc. Metro ve Otobüs sistemi bence çok iyi. Yüzölçümce büyük şehirlerde bu maalesef pek mümkün olmuyor bu üzücü.

Turuma öncelikle metro kartı alarak başlıyorum. Ancak bu matematik problemi çözmekten daha zor. Tüm Türk gururumla sormamayı tercih ediyor ve sonunda beceriyorum. Gözlemlediğim bir haftalık metro maceramda kendi yerli halkının ve Amerikalı turistlerin bile burada zorlandığını görüyorum. As bayrakları😄🇹🇷 Metro kartını seyahat sürenize göre tek binişlik ya da yüklemelik aldıktan sonra bir metro haritası kapın ve bir önceki Washington/Part-1 (tık tık) yazımda bahsettiğim bütün ücretsiz müzelere, atraksiyonlara vın vın… Okumanıza kuvvet, gözlerinize sağlık😋

-Nerede Yenir?

 • Sculpture Garden Pavilion Cafe, heykel bahçesinin içerisinde tatlı bir cafe
 • Roti Modern Mediterranean, açık büfeden tabak yaptırmak bizim işimiz. Somonlu tabak yapabilirsiniz, diğerleri için ne olur ne olmaz helal mi diye bir sorun
 • Vapino Dc, Girişte kart alarak seçtiğin yiyeceklere okutuyor ve en sonunda çıkar iken o kart ile ödeme yapıyorsun. Sistemi değişik, orijinal.
 • Agora Dc, Adı niye Agora diyor insan. Ben bir kaç kez tekrarlayarak Emre Koca’yı bıktırdım ama Türk restoranı, porsiyonlar pek minik (Texas’tan sonra) ancak lezzetli. Helal.
 • Poke Papa Chinatown, Poke tabakları da yine buralarda pek meşhur sağlıklı açık büfe tabak yapma zincirlerinden. Bu kurduğum cümle de başlı başına bi zincir mesela bak🙈 Ben ilk kez deneyimliyorum. Buradan Washington Dc de ki Nilay hocama, Ankara Kızılcahamam daki uzak akrabalarıma selam gönderiyorum. Sonuçta bu blogu 70 milyon okuyor ve selam göndermek benim hakkım diye düşünüyorum😂
 • Zaytinya, Meze restoranı. Türk restoranı sanıp gittiğimiz bir yerdi, değil imiş. Porsiyonlar küçük ve helal değil. Helal olan yalnızca bir kaç şey var idi. Popüler bir yer, kalabalık.
 • Cafe Divan, ohh bee yaşasın porsiyonlar büyük ve iskender kebap var diye koşup aşçıya sarılıp ağlayacağınız yer burası. Helal. Tık tık da Tık tık

Bunlar benim deneyimlediklerimdi. Ancak çok fazla helal restoran ve Türk restoranı olması açısından Dc dostum gönülleri kazanıyor. Bir turistin kalbine giden yol midesinden geçer demiş ünsüz bir yiyici.

-Nerede Kalınır?

Efenim biz Washinton Dc’de Ritz Carlton Pentagon City ‘ de kaldık. Ancak Chicago yazımda accık ucundan bahsetmiştim, Airbnb seçeneği tık tık da tık. Burası için de önereceğim uygun yollu seçenek budur. Ekleyebileceğim ise, trafik ve park sorun olduğu için şehrin merkezine veyahut metro ağına yakın bir oda tutmanız iyi olur. Metro ile gezme seçeneğini değerlendirin.

-Neler Yapılır?

Bir önceki yazımda tık tık anlattığım şahane ücretsiz müzelerin ve aktivitelerin dahası var.

 • United States Holocaust Memorial, oyyy soykırımla ilgili efsane bir müze. Gidiniz.
 • U.S Botanic Garden, yağğnni. Hava serinse bahçesinde oturulabilir. Capitol manzaralı ve havuzlu bahçesi dinlendirici.
 • National Building Museum, mimar ve mühendisler için ilgi çekici olabilir. Ancak müzenin öyle tatlı bir yeri var ki buraya herkes bayılacak. Binanın içerisinde asma tavan ile çim, hamak ve sinema kombinasyonu mevcut. Ben bayıldım.
 • Bureau Of Engraving and Printing, ooğğ meşhur dolarların basım yeri, alırız bi dal ya da deste, gönder gelsin. Telefona izin yok. Üzdü.
 • Old Post Office Pavilion, en tepesinden tüm Washington’ı izlemenize olanak sağlıyor. Çok eski bir yapı imiş. Biz ordayken helikopterle ya Trump geldi ya da Trump’ı alacaklardı(2019). Atraksiyonluydu.
 • Washington National Cathedral, Çok görkemli bir yapı. Büyük bir deprem yaşamış. Tadilatı uzun yıllar sürmüş ve hala sürüyor. Diğer müzelere biraz uzak bir konumda bulunuyor ancak Türk Konsolosluğunu da görmek isterseniz, ikisini aradan çıkarabilirsiniz.
 • National Geograpfic Museum, her ay farklı bir sergi oluyor. Bizim gittiğimizde Mısır Prensesleri vardı. Mısır tarihine oldum olası meraklı olduğum için, adeta koştum ve ağzımın suyu aka aka gezdim.Bu müze ücretli oluşuyla üzüyor ama ee eh tabi yettiniz o kadar bedava gezdiniz gözünüze dursun diyor ve hakediyor😛
 • Chinatown, Çayniiisler, Japanissler benim biriciğim. Dolayısıyla onlara ait yapıları ayrı seviyorum. Diğer şehirlerin Chinatownlarına kısmet olmamıştı. Sadece şaşaalı girişi ile fotoğraf çekilmeye bile gidilir. Chinatown’ harın kaderi galiba ama burası da çok güvenli bir bölge değildi.
 • Georgetown / Georgetown Waterfront, burası üniversite bölgesi diye biliniyor. Waterfront ise Potomoc River denilen nehrin yanında tatlı bir liman şeklinde. Tam böyle üniversitedeki Pelinsu ile Berkecan’ın okulu asıp Starbucks’ta maccihato içecekleri yer. Sokak kısmı da çok şirin, minik tatlı binalardan oluşan bir kasaba gibi. Açık hava sinemaları oluyor akşamları gidilebilir.
 • Potomac Boat River Club, asıl atraksiyonuma geldi sıra. Ayy ben ölmeyeyim e mi? Şimdi ben müzeleri avare avare gezer iken bir hijabi kızcağız bana Ingilizce bir şeyler sordu cevap verdim. Türk olduğumu anlamış meğer. Sonra sen kimdin, ben nereden geldim derken olay başka bir boyuta geçti. Kızla kano yapmaya sözleştik. Hayydaa… Elin gızıyla daha dün bir bugün kano😆 Vallahi gurbette olunca Türk buldu mu böyle sahneler yaşayıp canı ciğeri kuzu sarması yapması mümkün. Aşırı tavsiyemdir. Kano yani. Siz öyle her bulduğunuzla tanışmayın annem😆

-Mescit / Camii

 • Islamic Center of Washington DC, Konsoloslukların olduğu bölgede. Türk Konsolosluğunun yanı başında, çok güzel bir camii.
 • Masjid Al Islami, merkeze biraz daha yakın
 • Muhammed Mosque, merkeze yakın
 • Diyanet Center of America, Diyanetin yaptırdığı camii imiş. Biz gidemedik ancak resimlerden çok güzel gözüküyor
Diyanet Center of America

-Son Lokma Bilgiler

 • Scooter ve bisiklet çok yaygın ve gezmek için kolay bir yöntem. Uber hesabınız ile Uber’in scooter ve bisikletlerini taratıp binebiliyorsunuz. Uber dışında birden çok scooter ve bisiklet var onlar için ayrı ayrı uygulama indirmeniz gerekiyor. Bu uygulamaları yüklerken sizden ehliyetinizi taratmanızı isteyebilir.Trafik kurallarını bilmenizi istiyor. Bir de dikkat edilmesi gereken husus, scooterları ya da bisikletleri koyamayacağınız yerler var haritada bakarak hareket edin ceza yazılabiliyor.
 • Türk Konsolosluğu
 • Seyahatinizi sıcaklığı göz önüne alarak planlamanızı tavsiye ediyorum. Güneşe ateş etme, soğukla kafa tutmak akıl işi değildir. Mantıklı zamanlarda gelin aman deyim. Ben ettim siz etmeyin’cilik. Washington DC yazları aşırı sıcak, kışları aşırı soğuk imiş. Ola ki denk geldiniz önlem şart bak, şapkadır, güneşe şemsiyedir, sudur. Yollarda çokça ‘buuuuzz gibi soğğoooksuçen’ ciler görmeniz mümkün neyseki. Ciddiyim😆

Gözünüzü sevem!!!!! Bu gezdiğim, yazdığım yerleri, şeyleri benden iyi bildiğinize adımı biliyor olduğum gibi eminim. Benim de uber süper bi iddiam yok vallahi. Kendi gözümden naçishane, komikli şakalıklı anlatıyorum. Eksik olabilirim, yanlış kesinlikle olabilirim affedin. Tatlı dilinizle gelin, oturup canımı yiyelim=) Siz o şehirde yasıyorsanız, daha çok ziyaret ettiyseniz, aa bak şu da var kız ezgi diyor iseniz tecrübelerinizi nolur eksik etmeyin. Sağolun varolun nurolun

BİR TOST
+2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WASHINGTON DC/ Part-1

20 Eylül 2019