SAN ANTONIO/ Part-2

Part-2

Bilim sayfasına dönmeye, Jeoloji öğrenmeye ve Safariye hazır mısınız🎉

Bu yazımı tüm çocuklara armağan ediyorum. Muhtemelen beni okuyamayacak kadar küçüksünüz , büyük olanlar da zaten nasıl bulsun derken hoop bütün seyirci kitlem gidiyor. Ana babalar size sesleniyorum neyşınıl cografik (national geographic) gibi kızım bak beni kaçırmayın. Çocuklarınıza belgeselsi hayvanlar göstermeye niyetliyim😆

Bir önceki yazımda çoğu atraksiyonu anlatmıştım görmek için tık tık. Ancak 2 tanesini sona saklamak istedim ki bence en ilginçleri.

  • Natural Bridge Cavern: Allaaaah birazdan size jeoloji anlatacağım galiba çok heyecanlıyım🙈 Blogsal özgeçmişimde belirttiğim üzre tık tık jeoloji mühendisiyim. Buralarda, Amerika’da jeolog diye isimlendiriyorlar. Ancak biz Türkiye’de ek olarak mühendislik dersleri aldığımız için böyle diyoruz sanırım, bilemedim. Sonuç olarak mühendis olmak daha havalı, keyfimiz yerinde😛 Hepimiz ‘Deprem Dede’yi biliyoruz, hatırlıyoruz de mi? Hehh işte benim meslek o. Bazen böyle kıtaların, okyanusların, dağların oluşumunu anlatırken masalsı oluyor, belgesel dinler gibi dinliyorlar seni bu da aşırı havalı😂

Milyonlaaarrca yıl önceee, bir okyanus ve bir kıta varmış… (size masal gibi demiştim)😛 Daha sonra diğer kıtalar ve okyanuslar oluşmaya başlamışlar. (isimlerle konuyu karıştırmak istemedim) Ancak en bilinen Süper Kıta Pangea, milyonlarca yıl öncesinin kıtaların bir araya gelmesiyle oluşuyor. Pangea, daha sonra ikiye bölünüyor: Güneyde Gondwana ve kuzeyde Laurasia. Gondwana; Antarktika, Güney Amerika, Afrika ve Avustralya kıtalarına bölünüyor. Laurasia ise Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa kıtalarına ayrılıyor. Eveeet bu kıtalar yavaş yavaş günümüz kıtaları olmaya başlayacaklar. Peki okyanusa ne oldu derseniz, ilk okyanusla oluşan diğer okyanuslar kapanmaya başlıyor, geriye günümüz modern okyanuslarının atası Neo Tetis kalıyor. Neo Tetis de bizim kıtaların arasına dolarak şimdiki okyanusları oluşturuyor (Atlantik, Pasifik, Hint Okyanusu) Kıtalar tamam, okyanus tamam ne duruyorsun dünya bir şey yapsana🙈 Şu alta 250 milyon senenin hızlandırılmış versiyonunu koyacağım desem ne dersiniz… Hoop koydum.

Bir sürü bir sürü milyon yıl geçiyor, bu kısımlar yine aşırı masalsı. Dinazorlar, yok oluşlar, meteorlar, volkanik patlamalar, değişik deniz canlıları vuhuuu…Bu masal esnasında denizler kıtaların üzerinden çekilir iken değişik deniz canlıları günümüz dağlarında ve yüksek yerlerde kalıyor. Yani bugün baktığımız dağlar, yüksek yerler bir zamanlar denizler altındaydı. Vay canına değil de ne.

Ben ne anlatıyordum yav dediğim bir an daha🙈😂 Ortaokul, Lise ödevlerimizi arattığımız sitelere benzedim 😂Girizgahı uzun oldu ama bizim Teksas, San Antonio mağarasına geldim. Texasta sular altındaydı sayın seyirciler. Vauuuuvv, uuuu, oooo. Evet yanlış duymadınız😛 Okyanus tabanındaki tortullar, ölü organizmalar derken kireçtaşları meydana geliyor ve katmanlar oluşuyor. 20 milyon yıl kadar önceden bahsediyorum belki de. Texas da bilinen büyük bir fay hattı ile kırıklar ve çatlaklar oluşuyor. Bu kırık çatlaklardan yağmur suları sızdıkça kireçtaşları eriyor ve işte bizim bu mağarayı oluşturuyor. Sarkıtlar, dikitler, kubbelerin oluşması yine bu şekilde. Evet soruları alayım çocuklar😛 Şaka şaka örtmenlerimden falan okuyan olursa burayı düzeltebilir mi?

Bu mağara kesinlikle görülmeye değer, dudak uçuklatıcı, ancak mağaraya gelmeden de bir çok aktivite var. Zip line, canopy , fosil ve maden bulma kısmı ve 5 bin metrekarelik bir labirent oyunu. Sezonsal olarak değişiklik gösterebilir sayfasına bir bakınız buraya tık tık .

Labirent (Amezen’Ranch Roundup)

Mağara 1960 senesinde kolej öğrencilerinin, üniversiteden izin alarak bölgeyi araştırmasıyla bulunuyor. Natural Bridge (Doğal Köprü) denmesinin nedeni aşağıdaki resimde görebildiğimiz köprü şekli. Daha sonra bu öğrenciler metrelerce içeri girip tırmanıyor, yürüyor ve bu mağara odalarını keşfetmiş oluyorlar.

Mağara içi sıcaklık 20-21 ancak nem %99 olduğu için çok sıcak hissediyorsunuz. İnce giyinin kuzucuklarım, ayakkabılarınız da kaymayacak cinsten olsun. Yarasa sürülerine rastlamanız mümkün ama öyle çok bir beklentiye girmeyin. Mağaradan millerce uzak mesefade dünyadaki en geniş yarasa ini bulunuyormuş ancak özel alanmış. Ona da şuradan ulaşın. Biletler günlere göre değişiklik gösteriyor tam17-20 dolar arasında, çocuklar 13 dolar(2019), internetten alınabiliyor. Park yeri ücretsiz.

Tur, rehberler eşliğinde yaklaşık 1 saat sürüyor. Rehberi takip ederek karanlık, dar ve ıslak yerlerde yürüyorsunuz. Bazı şekillere isimler verilmiş; The Bear Pit (Ayı çene kemiği bulunmuş), Sheerwood Forest (50m derinlikte ormanı andırıyor), St. Mary’s Hall, Racoon Rooms, Mount of the Landlord gibi.

Yeraltı suları ile birlikte mağara hala şekil almaya devam ediyor ve damlıyor. Sıcak değil de nem çok nem dedikleri bu heralde. Nem öldürüyor.

  • Natural Bridge Wildlife Ranch: Coğrafya ödevimizi tamamladıysak Biyolojiye geçiyoruz arkadaşlar. Sayfa 32, yabani yaşam hayvanları.😂 Bu kısım tam olarak bizim bebelakların ilgi alanı işte. Çocuk kitaplarındaki kedi,köpek, inek göstermekten bıktınız mı, kedi köpek sesi çıkarmaktan iflahınız mı kesildi? Gelin bize, burası çok kapsamlı bi blog tüm hayvanları öğrenin. Seslerini de öğreteceğimize garanti veriyoruz.

The Drive thru sistemi, araba ile içecek, yiyecek, kahve sipariş edebilme olacağı sağlayan yerler. Burası da drive thru safarici, hayvanat bahçeci😂 Arabayla gezerken tüm safarisel hayvanların yolunuza çıktığı, arabadan besleyebildiğiniz, inanılmaz büyük bir alana yayılmış, çok da şahane düşünülmüş bir yer. Safari dediysek aslanlar, pumalar, çakallar gelmesin akla. Parktaki en zararlı hayvan zebra😂🙈 Yem verirken parmak ıssırabiliyor.

Bileti maalesef internetten alamıyorsunuz. 24 dolar yetişkinler, çocuklar 15 dolar ve haftaiçi olmasına göre 2 dolar indirimli olabiliyor (2019). Şuradan fiyatlara ve kapalı olduğu günlere bakabilirsiniz. İlk yemlerinizi ücretsiz veriyorlar.

Tam olarak televizyonlarda, belgesellerde gördüğümüz hayvanlar değil mi bunlar yahu🙈😍 Zebralar ıssırabilir dedikten sonra ben bütün hayvanlara kuşkuyla yaklaşıp besledim. Arabalar sırayla gittiğinden hayvanlar yol üzerinde dizilmişler ve uysallar. Bir çoğunun adını inanın bilmiyorum bile. Geyiğe benziyor, bizona benziyor şeklinde yorumlayabiliyorum. Mesela isimlerden bazıları şöyle: Bongo, Kudu, Scimitar Oryx, Arabian Oryx, Waterbuck gibi gibi…

Ella Webb

Araba dışında gezebileceğiniz yerler de mevcut, tel örgüler dışından zürafaları, memurları görebilirsiniz. Bir alanda yavru keçileri besleyebileceğiniz alan. Özellikle çocukların en keyif aldığı kısım bu kısım. Bizim de (Hep çocuk kaldık) 😂

Bence her gezi kesinlikle farklı bi deneyim olabilir. Örneğin biz en çok merak ettiğimiz zebrayı göremedik. Hava çok sıcak olduğu içüün gölgelere gizlenmişlerdi. Tekrar gideriz di miii Emre Koca 😛🙈

Gözünüzü sevem!!!!! Bu gezdiğim, yazdığım yerleri, şeyleri benden iyi bildiğinize adımı biliyor olduğum gibi eminim. Benim de uber süper bi iddiam yok vallahi. Kendi gözümden naçishane, komikli şakalıklı anlatıyorum. Eksik olabilirim, yanlış kesinlikle olabilirim affedin. Tatlı dilinizle gelin, oturup canımı yiyelim=) Siz o şehirde yaşıyorsanız, daha çok ziyaret ettiyseniz, aa bak şu da var kız ezgi diyor iseniz tecrübelerinizi nolur eksik etmeyin. Sağolun varolun nurolun

BİR TOST
+3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SAN ANTONIO/ Part-1

1 Kasım 2019