ORLANDO/FLORİDA DİSNEY WORLD

Taken By Emre Koca

MASALSI DİSNEY WORLD

Çoğumuz Disney kahramanları, masalları, filmleri ile büyüdük. 90 lar döneminden biri olarak, şahsen yeni nesilin çizgi filmler, masallar ve karakterle pek ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Yeni çizgi karakterlerin de pek ilgi çekici olduğunu söyleyemem. Disney dışındaki Tom ve Jerry ler, Jetgiller, Taş Devri… Ve daha bir çoğu yahu bunların yeri dolmuyor. Bugün 30 lu yaşlarda bile, sabahın köründe kalkıp kahvaltı yaparken şu saydığım çizgi filmlerden birini izlemeyi özlüyorsak hepimizde içten içe yer etmiş işte beee.

Disney, herkesin aklında masalsı bir dünya. Hayal gücümüzün ücra köşelerini keşfettiğimiz yer. Alice ile Harikalar diyarına indiğimiz, deniz kızı Ariel ile denizlerde dolaştığımız, Alaaddin ve uçan halısı ile uçtuğumuz, Aslan Kral ile hüzünlendiğimiz… Ahhh ne çoklar ve her biri o ufak yaşlarımızın birer parçası. Kendi çocukluğumun, hayal gücümün bu masallarla şeklillendiğini söyleyebilirim. Bazı Disney karakterlerini hatırlamak, çocukluğunuza gitmek yalnızca bir tık ötenizde tık tık 😄

Walt Disney ne ola ki? Nasıl ortaya çıktı? Kurucusu Kimdir?

Şöyle çok sıkmadan azıcık tarihini anlatayım. Walter Ellas, Amerikalı, yönetmen, yapımcı, seslendirmen, animasyoncu. Adam zaten tek başına dev kadro. Ancak kardeşi Rob ile kuruyorlar Walt Disney ‘i ve Disney Productions’ı. Dediğim seneler ise 1920’ler. İlk çizgi karakterini Mickey Mouse’ u o senelerde ortaya çıkarıyor ve daha sonrası tam bir başarı eğrisi. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Pinokyo, Bambi, cindrella… Tam tamına 22 Oscar kazanıyor ve 59 kez aday gösteriliyor.

Disneyland kurma fikri ve Disney Resort’ler Walt Disney’in fikri. Ve ilk Disneyland, Aneheim/ California ya 1955 de açılıyor. Tema parkları düzenleniyor, otel ve bu parklar bir çok kişiye hala günümüzde bile istihdam olmaya devam ediyor. Walt Disney, ünlenmesinden sonra ırkçı olarak yaftalansa da 1966 da ölümünden hemen sonra bu durum değişiyor ve Amerika da kültürel ikon haline geliyor.

Disneyland nerede?

Bilinenin aksine ilk Disneyland Paris’ de olan değil, Amerika- California Anaheim’da ve en büyüğü. 2.olarak ise yine Amerika’da Orlando’ya açılıyor. Diğer Disneyland, Disney World ler ise şöyle:

 1. Disneyland Anaheim, California
 2. Walt Disney World, Orlando
 3. Disneyland Paris, France
 4. Tokyo Disneyland and Disney Sea, Japan.
 5. Hong Kong Disneyland.
 6. Shanghai Disney Resort, China.
 7. Aulani -A Disney Resort & Spa, Hawaii

Disney World ya da Disneyland’de ne bulacağım?

Bu yazıyı şehir bazlı değil de, Disney üzerine yazmamın tek bir sebebi var. Yeterli kaynağı bulamamak, bulduğum kaynakların ise kafamı bir hayli karıştırması. Gitmeden önce iyice çalışılmalı, taktikler geliştirilmeli. Kızım savaşa mı gidiyoruz, eğlenceye mi 😛 Savaştan beter😆 Florida her mevsimi yaz ve sıcaklıklar akıl almaz. Dolayısıyla aşırı sıcaklarda 1 saatlik devasa sıralarda beklemeyi istemeyiz. Evet doğru 1 saat, kimi zaman ise 1,5 saati buluyor. Ee siz deli misiniz ne işiniz var ? Çılgınca gelebilir ama en çok yetişkinler eğleniyor bence.

Tema Parkı nedir? Hangi Tema Parkları Var? Hangisine Gideym?

Her biri ayrı bir konsept olarak düşünülmüş ve her biri büyük alanlara yayılmış eğlence parkları, tema park olarak geçiyor. Orlando’da 6 tane tema parkı var, bunlardan 2’si su parkı, 4′ ü ise Disney’in farklı filmlerini, masallarını barındıran konsept tema adaları.

 1. Magic Kingdom
 2. EPCOT (Experimental Prototype Community of Tomorrow)
 3. Disney’s Hollywood Studios
 4. Animal Kingdom

Su Parkları

 1. Disney’s Typhoon Lagoon
 2. Disney’s Blizzard Beach

Bu tema parkları içerisinde de bölümlere ayrılıyor. İyice kafamızı aşure yaptın daha ne kadar daha bölüme ayırıcan diyosunuz. Vallahi doğru. Bu bölümler kolaylaştırmak için değil de sanki iyice karışsın diye😂

 • Adventureland
 • Frontierland
 • Fantasyland
 • Tomorrowland
 • Main Street , USA
 • Mickey’s Toontown
 • Star Wars Galaxy’s Edge
 • Liberty Square

Şimdi madde madde sıralamak istiyorum. Öyle daha okunaklı oluyor.

 • Tatil zamanlarından koşarak uzaklaşın. Çocuklar okulları tatil olmadan nasıl gidecekler bilemem ama asla tatil dönemi gelmeyin. Bkz. Yılbaşı tatilini tecrübe edindim. Türkiye’den geliyorsanız sorun yok zaten okul tatil sezonları farklı.
 • Yazın, yaz sıcaklarında gelmeyin. Hani hep yaz diyodun noldu? Evet hava hep sıcak ama olağanın üstü sıcaklıklar elbetteki haziran- temmuz-ağustos oluyor. Yine bkz biz Aralık da gittiğimizde 29 C idi. Huhhhh.
 • Tek günlük biletler daha pahalı oluyor. 3-4 günlük biletler çok daha uyguna geliyor. Zaten tek bir günün yeteceğini söylemek imkansız. Tek bir tema parkı bile ancak 2 gün istiyor.
 • Tema parklarının hepsine aynı anda giremiyorsunuz. Ekstra para ödenen farklı bir seçenek var (Park Hopper diye bakabilirsiniz) ancak onunla tüm tema parklarından yararlanabiliyorsunuz. Tema parkları arası mesafeler uzak (araba mesafesi) olduğu için bu seçeceğini önermiyorum.
 • 4 günlük bir bilet aldıysanız 4 tema parkına da her gün ayrı olmak üzre girebiliyorsunuz.
 • Muhakkak telefonunuza Disney uygulamasını indirin. Basit bir uygulama. nerede olduğunuzu, tema parklarının yerlerini, bekleme sürelerini, restoranları gösteriyor.
 • 3 adet Fast past denilen hızlı geçiş hakkınız var, parka girip bileti alır almaz bu 3 seçeceği belirlemenizi öneririm. Randevu gibi ve hemen doluyor. Telefonunuza indirdiğiniz uygulamadan ya da gişeden bu rast past lerinizi belirleyebilirsiniz.
 • Çok havalı olduğunu düşündüğüm sihirli bileklikler var. 14 dolar (2019) gibi ekstra ücretle alıyorsunuz. Bundan sonraki tüm işlemlerinizi bu bilekliği okutarak yapıyorsunuz. Pratik. Biz almamıştık ama sonra çok havalı olduğunu görünce pişman oldum. Yine isterseniz ride esnasında resminiz çekildiyse bu bilekliği okutup hızlıca çıkış noktasından ücretiyle alabilirsiniz
 • Her aktiviteye biniş sırası çok uzun olduğundan, bazı ride’lar fazlasıyla talep görüyor. En hoşunuza giden ride’ı ki buna çalışın önceden, belirleyin ve dışarı da mı içeride mi olduğuna bakın. Örneğin bazı ride’lar hava aydınlık iken yapılmalı, ya da çok sıcak olduğu günler sıcak saatlerde içeride olan ride’ları tercih edin. Biz bu şekilde bazı taktiksel hatalar yaptık heyecanla, siz etmeyin.
 • Parka girer girmez bir koşturma hali hasıl oluyor. Hepsine binilmiyor, yetişilmiyor…
 • Bir de bu ride ler dışında belirli saatlerde gösteriler/ geçişler oluyor.

 • Disney şatosu önünde saat başı karakterlerin gösterisi ve ufak havai fişek, karakterlerin toplu geçişi ve en son akşam büyük havai fişek gösterisi oluyor.
 • Akşam olan havai fişeği asla kaçırmayın, yorulduk bittik demeden ona kalın. O kesin tavsiye

 • Biz plan yaparken kafamız çok karışmıştı hangi parkta ne var, tek gün gideceğiz hangisine gidelim diye… Herkesin ilgi alanları farklı olduğu için
 • 3 yaşına kadar çocuklar ücretsiz , bu yüzden bebeğiyle gelmiş bir sürü insan görebilirsiniz.
 • Telefona indirilen uygulamada, atraksiyonların hangi yaşa, kime, engel durumuna uygun olup olmadığı, korku, hız derecesini de görmek mümkün, yine bir gün önce inceleyerek seçim yapın
 • Ride ların sıralar çok uzun olduğundan, bu telefon uygulaması oyun da içeriyor. Beklerken canınız sıkılmasın.
 • Ride ler arasında giderken vakit kaybetmemek için People Mover denilen hızlı tren benzeri bir araç var. Alan çok büyük ve zaman önemli
 • Yemek için de rezervasyon yaptırmakta fayda var. Zira onda da sıralar uzun. Yine Disney uygulamasında bakıp rezervasyon yapabiliyorsunuz. Magic Kingdom da helal restoran maalesef yok, somona ve balıklara yüükleeenn🙈 Ancak EPCOT’ a giderseniz Morocco Pavilion’da Marrakesh Restaurant var. Bunun dışında ise önceden rezervasyon yaptırdığınız yeri arayıp ya da mail atıp bu isteğinizi söyleyebiliyorsunuz.
 • Namaz kılmak huhh🙈😓 Biraz zorladı Disney kardeş bizi. Genelde bulduğumuz her yerde namaz kılabilme özelliğimiz var veyahut Chapel de işimizi görür, seccadelerimiz genelde yanımızda olur (Bazen chapellere de seccade koyuyorlar). Ama zibilyon tane insan olması bunu zorlaştırdı. İnternette bir köşe göstermişler burası tenha oluyor kılabilirsiniz diye. Yer dediysem oda falan değil yani sokakta bi tane köşe.
 • Main Street deki bu Art Festival in orda bir köşe. Biz burayı da denedik ama gelen giden, kapıdan çıkan görevli çok oldu. Terrace Restaurant var, akşama kadar kapalı. Orada bir garsondan rica ederseniz izin veriyorlar bir köşede namaz kılmanıza. Çok daha rahat oluyor.
 • Çocuklu ve çocuksuz gelmek konusu bambaşka bir yazı konusu olabilir😂 Yaşlı tontilerim ikinci bahara, çocuksuzlar şahane bir eğlenceye, bekarlar evlilik teklif etmeye kesinlikle gelmeli. Heee çocuklar vardı de mi , ben onları unuttum😛 Çocuklar da gelsin tabi niye gelmesin ki😛.
 • Şaka şaka korkmayın. 4 bebeli, hepsi pusetli, osetli, busetli hatta yaşlı ananeler babanelerin tekerlekli sandalyeleriyle gelenler , yeni doğmuş bebekler vardı. Onlar yapıyorsa herkes yapabilir. Gezmek en çok sizin hakkınız gadın analarım, en çok siz eğlenin, kimseyi de kafanıza takmayın akıllılarım. Tam bir sosyal mesajla yazımı noktalamışım bravo😂🥰

Gözünüzü sevem!!!!! Bu gezdiğim, yazdığım yerleri, şeyleri benden iyi bildiğinize adımı biliyor olduğum gibi eminim. Benim de uber süper bi iddiam yok vallahi. Kendi gözümden naçishane, komikli şakalıklı anlatıyorum. Eksik olabilirim, yanlış kesinlikle olabilirim affedin. Tatlı dilinizle gelin, oturup canımı yiyelim=) Siz o şehirde yaşıyorsanız, daha çok ziyaret ettiyseniz, aa bak şu da var kız ezgi diyor iseniz tecrübelerinizi nolur eksik etmeyin. Sağolun varolun nurolun

BİR TOST
+1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SAN ANTONIO/ Part-2

12 Kasım 2019

HOUSTON/ Part-1

6 Ağustos 2020