HOUSTON/ Part-1

Hey Y’all⭐️

Kaç yıllık blogırım(!) daha kendi yaşadığım şehri yazmamışım pes🙈

Bu yazı işi de bi nalet, ilham lazım, motive lazım. Sanatçı kaprisi değilmiş vallahi şu ilham🙈

Geçen aylarda annem babam Türkiye’den geldikleri vakit dank etti bana. Leeen Ezgi dedim, hani sen en çok gezendin, en çok bilendin Hüstını, Hüstınıyinim diye ortalarda naralar atıyordun kabadayı gibi… Bir 3 gün kalakaldım, ne yapacağımı , nereye götüreceğimi bilemedim. Sonra neyse dedim alışverişle başla Ezgi Koca. Alışverişten zarar geldiği görülmemiş.😂Amerika’da alışveriş yazısı var bak onun için şuraya bi tıklayın bakiyim, hatırlayın,bilgilerinizi tazeleyin hadi.😛

Hüstının sıcağı Adanaya nemi Antalya, sıkıcılığı ve beyaz yakalılığı Ankaraya benzer. Nadide bir şehrimizdir kendisi. Hüstına misafiri gelen bi bismillah der çünkü zaten kendisi de gezecek yer bulamamıştır ki adamları nere götürsün.

Ben bulunduğu kabın şeklini alan bir madde misali tabiki Hüstını sevmiştim. İlk 1 yıl sörvayvır geçen ABD hayatında diğer yıla bomba gibi giriş yaptım. Geçenlerde ekürim Türkanla konuşurken şu benzetmeyi yaptık. Beni Muş’a götür yedir gezdir, Muş’u 2. memleketim yaparım hem de 1 günde.

So what be sista geç artık şu listeye diye bekleyen kenkslerimi kırmıyor ve Manas destanımı kısa kesiyorum😛

Houston’da İlk Akla Gelenler

1- NASA: Uzaysever, gezegenci, bilimkurgucu olarak bunu ilk sıraya koymasam gözüme uyku girmez. Houston’da yaşıyorum dediğin an daha bismillah sana ilk yaptıkları espri ‘Houston we have a problem’ dır. Böyle ince esprilere can kurban gönder gelsin.

Her gelen misafiri götürmesen hatrı kalacak bir yerdir. Hoşlanmadığınız misafiri ilk günden uzayın derinliklerinde kaybetme garantilidir.😛

NASA’ya adım atar atmaz, ‘Tram Tour’ a koşun, shuttle ile önce bi merkezleri gezin. Çünkü accık fazla sıra oluyor. Yazın çekilmiyor o sıra. Tram tour nerelere gidiyor.

 • Astronotların eğitim yerleri, uzay aracı yapım binaları
 • Roket Park, büyük roketlerin olduğu alan
 • Mission center, kontrol merkezi

Yalnız gittiğim 3 seferden edindiğim tecrübe ise şu bence haftaiçleri mission center’a götürmüyorlar ki bence en havalı yer mission center.Tram tour’u yaptıysanız artık kafanız rahat bi şekilde içeriyi tamamlayın. Bahçesinde yer alan roketi es geçmeyin.

NASA bileti accık pahalı ama ‘Houston City Pass’ alınabilir. Ben size bunu daha önce anlattım😛İndirimleri takip için yine muhakkak internete yazın. Dönemsel olarak fırsatlar çıkabilir (promotions ,discounts diye aratabilirsiniz) sitesinden bilet almak için buraya. Houston City Pass için buraya. 3 yaş altımız da bedava. Park yeri 5 dölares. İçeride yemek kısmı var ama helal yiyecek yok. Namaz kılacak yer yok maalesef arabanızın yanında artık.🙈

2- HERMAN PARK : İçinde su olan… diye başladığım bir başlık daha. Alt tarafı park denmesin bu bizi üzer.İçi sizi, dışı da sizi yani öyle tatlı bir yer. Göl kenarında oturabilir, yürüyebilir, bisiklete binebilirsiniz. Ortadaki anıt Washington DC anıtına, heykel ise Ankara Ulus heykeline benzetmemizi yaptıysak tamam😛

İçerisinde Japanese Garden var mutlaka görülmeli. 5’e kadar açık oluyor. Gölet üzerinde pedallı deniz bisikletini deneyin. 12 dölar, 30 dk. 10-4 saatleri arası. Çok makul fiyata tüm parkı gezdiren trene binin. Bence yani🙈 3,75 dölar, saat 5’de bitiyor. Termosa çay koyup muhakkak su kenarında piknik yapın. Miler Outdoor Theatre, park içerisindeki bu tiyatroda battaniyelerimizi getirebilir çimlerden konserleri ya da programları izleyebilirsiniz. İnternet sitesinden programdan kontrol etmelisiniz.Bazen hem sabah hem akşam programları olabiliyor. Yoga grupları var çimlerde toplu bir şekilde yoga yapabilirsiniz. Mcgovern Centenial Gardens, tatlı bir bahçesi var, dinlendirici şehirde soluk aldırıcı, çok büyük değil. Hermann Parkın arkasında kalıyor.

3- MÜZELER : Houston Museum District , bir çok müzenin bir arada bulunduğu bir bölge. Lokasyon olarak merkezi bir bölgedeler.

 • Museum of Fine Arts: Sanat üzerine görülmesi gereken bir müze, hol kısmında her ay değişen konseptte bir tema sergileniyor. Gidilmeli.
 • The Houston Museum of Natural Science: jeoloji, tarih, doğa, bilim her türlü alan mevcut. Benim favorim. Aynı çatı altında girişinin ve biletinin farklı olduğu kelebek müzesi var. İkisine de muhakkak gidilmeli.
 • Cocrell Butterfly Center, Konya Kelebek müzesine benziyor dendi, resimlerini gördüm evet aynı😁 Gidilmeli.
 • Children’s Museum of Houston, Çocuksuz olarak bir fikrim yoktur, giden bebeli belikli arkidişlerimden güzel duyumlar almışımdır.
 • Holocaust Museum Houston, soykırım ve tarihle ilgiliyseniz koşun.
 • Art car Museum, modifiye, belirli temalardaki arabalardan oluşan bir müze.
 • The Health Museum, tıp ve geçmişiyle ilgili.
 • Houston Fire Museum, müsadenizle şurda biraz duygulanırım ben. Bu müze benim Amerikaya ilk geldiğim zaman gittiğim ilk müzemdir. İlk kez tek başıma sokağa çıkıp, müzeye gidebilmek ahgg bu duyguyu bilenler iç çekti bile😂
 • Bunların dışında daha bir çok müze var elbetteki, zevklerinize göre istediklerinizi seçmeniz için Şuraya bırakıyorum.
 • Ve kesinlikle gezinizi planlarken müzelerin ücretsiz olduğu günleri listenize ekleyin. o da burada

4- HOUSTON ZOO : Bu yazımı yazarken geçtiğimiz Covid19 dönemi bence hayvanat bahçelerine bakış açımızı değiştirdi. Hepimiz bir kafes de(ev) uzun süre dışarı çıkamadan yaşamanın ne demek olduğunu gördük. Bu da burda bir zaman kapsülü olarak dursun isterim.

5- DİSCOVERY GREEN: Şehrin ortasında yeşile suya doyup dinlenmek istemez misiniz. Houston Downtown da zaten başka ne var deseniz başka elle tutulacak bir şey diyemem. Kışın da aahg kış demişim kış yok Houston da tabii😂 Yani Ocak Şubat gibi özel sistemlerle buz patenine çeviriliyor.

6- BUFFALO BAYOU: Hüstının bir ucundan tee diğer ucuna uzanan su akıntısıdır kendisi. Kayaking yapılır, kenarında bisiklet, yürüyüş…Bot turlarına şuradan bakın. Belirli noktalarda da yarasa gözlemi yapılıyor.

7- BAPS SHRI SWAMINARAYAN MANDIR TEMPLE: Hindu tapınağı. Tapınakta ne işimiz var kız Ezgi diyosunuz biliyorum😂 Güzel ama bak inan ki. Fotoğraf çekimi de güzel, instgrama post yaparsınız kız fena mı olur. Tapınağa ayakkabısız giriyorsunuz bizim camiler gibi ona göre çorabınız delik olmasın bak.

8-WATER WALL: Çevirisi gibi tek bir su duvarının olduğu yer. Galleria alışveriş merkezinin hemen yanında. Bir taşla iki kuşu sevenler, alışverişe gitmişken gidilebilir.

9- LUCKY LAND: China lı arkidişlerimizin mekanını koronanın tam patlak verdiği zamanlarda ziyaret ettik. Yukarıda saydıklarım bir Hüstınıyın’ın ezbere bildiği yerlerdir ancak burası biraz bilinmeyen bir yer ya da şöyle diyelim bir yer(Dİ) 🙈 Bu olayların sonrasında da öyle kalmaya devam edecektir diye düşünüyorum. Bu satırlarımı okuyor olduğunuzda bu korona belası geçmiş bitmişse gidin görün vallahi tatlış bir yer.

Gözünüzü sevem!!!!! Bu gezdiğim, yazdığım yerleri, şeyleri benden iyi bildiğinize adımı biliyor olduğum gibi eminim. Benim de uber süper bi iddiam yok vallahi. Kendi gözümden naçishane, komikli şakalıklı anlatıyorum. Eksik olabilirim, yanlış kesinlikle olabilirim affedin. Tatlı dilinizle gelin, oturup canımı yiyelim=) Siz o şehirde yaşıyorsanız, daha çok ziyaret ettiyseniz, aa bak şu da var kız ezgi diyor iseniz tecrübelerinizi nolur eksik etmeyin. Sağolun varolun nurolun

BİR TOST
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir