CHICAGO/Part-2

Part-2

-Skydeck/ Willis Tower/ Sears Tower

Chicago devasa gokdelenler sehri. Kafalar yukarida yurunuyor ola ki bir sey kacmasin =) Binalar asiri eski, tarihi ve muhtesem mimaride. Amerikanin en yuksek 2. gokdeleni olan Willis Tower, Skydeck ve Sears Tower olarak da biliniyor. Bu fark, ayni isimlerdeki sirketlerin uzerlerine aldiklari isim haklarindan kaynaklaniyor. En son Willis Tower olarak kalmis.Bina anten yüksekliği ile 525metre. Hadi gelin kendi boyunula kıyaslayıp , üüüüfffff beee dediyseniz gidelim ama bunun için aşırı sıraya hazır olun, aşırı. O kadar ki sıraya girilen labirent gibi koridor yapmışlar ve koridorda canınız sıkılmasın diye bir sürü şeyle dolu. Willis Tower ın kaçta kaçı bi boyunuz olduğu, hangi ünlüyle boy konusunda yarıştığınız gibi gibi şeyler. 1-1.5 saatlik bir beklemeye hazır olun. İlk giriş kısmında zaten sizi uyarıyorlar merak etmeyin. 1 saat beklemeye var mısın öyleyse sıraya gir diyerek. 25 dolar bilet ücreti. Buna sadece tuvalete gidiyorum diyerek bedava çıkmanın bi yolu yok kardeşler =) Peki çıktığınıza değiyor mu? Ben hayır dedim. Çünkü çok yoğun bir sezonda gittim ve fotoğraf çekilen cam bölmede size yalnızca 1dk veriyorlar. Biz grup şeklinde gidince olaylar karıştı, epey matematiğini yaptık ama arkanızda bekleyen zibilyon tane insanın “hadiiii” der bakışıyla ne olursa olsun 1dk da poz çıkmıyor. Kışın gitmekte ve bol fotoğraflama yapmakta fayda var. Bkz http://whereispinar.com/ karşiiim buranın hakkını vermiş.

Willis Tower’ın Taj Mahal, Giza Piramidi gibi ünlü uzun yapılarla yapılan kıyası. Ayrıca ünlü insanların boylarıyla kendinizi kıyaslayıp fotoğraf çekilebilirsiniz

-Müzeler

 • Adler Planeterium (Bank of America kredi kartıyla ücretsiz, notum: Ehh işte.
 • Chicago Art Enstitute (Öğrenci 18 dolar, Tam 25 dolar, notum: Gidilesi,güzel
 • Field Museum (Chicago resident iseniz ücretsiz. Biz Emre Koca nın kartını kullanmış idik, notum: Kesinlikle gidilesi,üüff)
 • Museum of Science and Industry (20 dolar, notum: Kesinlikle gidilesi)
 • Shedd Aquarium (36 dolar, pahalı deyip girmemiş sonra içte yara herkese sormuştum nasıl diye, notum: Siz bilirsiniz.)
 • Navy Pier (Donme dolap, atli karinca gibi seylerin oldugu minik lunapark, sevimli gidilebilir)
 • 2019 fiyatlari

Çoğu şehirde böyle bütün atraksiyonları bir araya toplayıp biletledikleri bir sistem var “City Pass”. Ayrı ayrı gezmekten çok daha ucuza denk geliyor. Kısa süreli gezmeye geldiyseniz free gün aramak zor olabilir ama yine de gitmek için seçtiğiniz müzelerin bireysel internet sitelerinden ücretsiz oldukları günlere bir bakın. Bazı 108, perşembeler ücretsiz olabiliyor işte o zaman tadından yinmez. 4-5 yeri, müzeyi kapsayan Chicago Pass 108 dolar (2019). https://gocity.com/chicago/en-us/products/all-inclusive

-Camii/ Mescit

Namaz kılınacak yer var mı diye soracak olursanız eğer. Mescit çok fazla çok şükür. Hemen gezdiğimiz bölgelerde Downtown da Islamıc Center var. Bayram namazları, cuma namazları masaAllah dolu dolu oluyor. İkisine de denk gelmiştik. Amerika da camii ve mescitler için bir yazı gelecektir. Çünkü böyle sorular geliyor =)

-Ne yiyeceğiz?/ Helal yerler var mı?

Nerede yiyeceğiz yahu, helal restoranlar var mı acaba? İvit var. Türk restoranları bile var. (Buna da genel bir yazı gelir o zaman. Amerika da ne yiyebiliyoruz, helal yer ve helal market bulabiliyo muyuz.) Benim size önerebileceğim Chicago restoranları:

 • Reza (Türk değil, Akdeniz mutfağı, helal, damak tadımıza uygun)
 • İstanbul Restaurant (cağ kebabı ve baklava efsane)
 • I-Cafe Sukru’s Place (Türk, lahmacun, kazandibi tavsiyedir)
 • Ghiardelli (Meşhur Amerikan çikolata markası)
 • Nutella Cafe (Herşeyin nutellalı yapılığı, nutella severler için hayal dünyasından çıkma bir yer. Ben Türk usulü Çokomelciyim üzgünüm.)
 • IHOP (Meşhur Amerikan khvaltı zinciri. Menüden vejeteryan bir tabak seçebilirsiniz.)

-Nerde Kalsak?

Airbnb şu aralar Türkiye’de de sıkça kullanılan bir uygulama. Telefona uygulama şeklinde indirip kullanmak aşırı kolay, fiyatlar ise otellere göre aşırı tatlı bir uygunlukta. İnsanların evlerini ya da odalarını kiraladıkları bir sistem. İnanın bazen otellerden güzel oluyorlar. Önerimdir. (Şimdi bunun da yazısı gelecek diyeceğim, ee eeh kızım yettin ama yazıyosan yaz, balı ağzımıza çalıp koşuyosun, okumuycaz seni derseniz diye düşünüyorum=p) Biz bu gezimizde Marriott da kaldık. Manzara şahaneydi. Muhakkak manzaralı oda sorun.Her sabah John Hancock lı ve muhteşem gökdelenli manzaraya uyanıyorduk.

-Son Lokma Bilgiler

Batman filmlerine meraklıysanız şayet, o zaman görmeden geçmeyin diyeceğimbir yer var. Zaten ister istemez gezerken önünden geçiyosunuz. Chicago Trade Building. Görünce hemen vaaoo, ooo, üüf diyeceğiniz, filmden hatırlayacağınız bir yapı.

Akşam ışıklandırmasıyla fotoğraflarının daha güzel olduğuna inandığım Chicago için sembol haline gelen Chicago Theatre. North State kısmında bulunan tiyatro hem bu cadde için hem de Chicagonun köşe taşlarından. Tarihi, mimari kısmını da göreyim bi de güzel oyun/etkinlik bulayım derseniz de tadından yinmez. Konu komşu Chicago da olduğunuza inansın önünde fotoğraf çektirmeden geçmeyin gözünüz sevem =)

Gözünüzü sevem!!!!! Bu gezdiğim, yazdığım yerleri, seyleri benden iyi bildiginize adımı biliyor oldugum gibi eminim. Benim de uber super bi iddiam yok vallahi. Kendi gözümden naçishane, komikli sakalıklı anlatıyorum. Eksik olabilirim, yanlış kesinlikle olabilirim affedin. Tatlı dilinizle gelin, oturup canımı yiyelim=) Siz o sehirde yasıyorsanız, daha çok ziyaret ettiyseniz, aa bak su da var kız ezgi diyor iseniz tecrubelerinizi nolur eksik etmeyin. Sagolun varolun nurolun

BİR TOST
+11

Comments

9 Eylül 2019 at 4:30 pm

Espritüel dili , sürükleyici anlatımıyla blog dünyasına yeni bir soluk getirmişsiniz.
Ayrıca seyahat planı yapmadan önce açıp açıp okumalık bilgilerle dolu.
Elinize emeğinize sağlık =)

0


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CHICAGO/Part-1

31 Ağustos 2019

VAIL / COLORADO

16 Eylül 2019