Amerika gezisi, nerede kalınır?

Bu Airbnb de ne ola ki?

Airbnb’nin tüm bildiğimiz büyük şirketlerin başarı hikayelerine benzer tatlı bir hikayesi var. Hepimiz Steve Jobs’lı Apple’ı, Bill Gates’li Microsoft’ u, Mark Zuckerberg’li Facebook’ un hikayelerini öğrendik. Hepsinin öğrencilikten gelen zihni sinir projeleri vardı, yılmadılar ve başardılar. Airbnb’nin de öyle olduğunu öğreniyoruz. Yani tam bir Silikon Vadisi hikayesi. Cendere cendere cendere. Şimdi sizlere Airbnb Alemdaroğlu’nu anlatayım.

Amerika’da iki öğrencinin kiralarını ödemekte zorlanmasıyla başlıyor hikaye. Bir gün akıllarına şişme yataklar alarak bunları kiralamak geliyor. Ve müşterileri de çıkıyor iyi mi? Çünkü bir otele 200-300 dolar vermek mi, airbnb’ ye 80 dolar vermek mi? Aa aa kopya vermişim.😛 İsim de tam olarak buradan çıkıyor. ‘Air bed and breakfast’ yani şişme yatak ve kahvaltı. Vallahi şahane fikir. Gel zaman git zaman, yok yok durun daha öyle bir anda şöhret basamaklarını çıkamıyorlar. Başarısızlıkların ardından siteye bir arkadaşları daha ortak oluyor. Bir ara üzerinde kendi tasarımları Obama resmi olan mısır gevreği satıyorlar.Gevreklere ‘Sınırlı sayıda’ ibaresi ekleyince hoop oldu mu sana en çok aranan mısır gevreği. Dahiyane değil de ne ? Mısır gevreklerinden amiyane tabirle, parayı kırınca hoop airbnb’ ye. Daha sonra yatırımcıların dikkatini çekiyorlar.

https://tr.airbnb.com/?logo=1

Tabi bu airbnb sisteminin pürüzleri oluyor.Vergiler, şehirdeki ev kiraları…Hepsine yama yaparak hallediyorlar. Ta daa işte şimdi oldu. Sonrasını biliyorsunuz. Yurtdışında ne zaman gezi planı yapsanız ilk gugılladığımız şey airbnb. Uygulaması da var ki efsane. İzgi canım Tirkiyidin di bıhsit, yorumları gelebilir. Tabi asıcaz bayrakları yine dur kız. Evet Türkiye’de de airbnb çok popüler. 2010’da girmiş Türkiye’ ye ve o gün bugündür binlerce ilan olmaya devam ediyormuş. Ankara’dan Bayburt’a , Fethiye’den Erzincan’a bir çok şehirde de var imiş.

Ben Ne Anlattım?

Mantık olarak otele benziyor aslında şöyle düşününce. Otel büyük bir ev olsa otel odaları da evin odası alın size büyük çaplı airbnb. Otellere onca para vermek yerine mantıklı bir seçenek. Ve itiraf etmem gerekir ki bir çok otel odasından şık ve daha temiz. Biz her airbnb maceramızda acaba bundan şık döşenmiş ve güzel bi oda var mı diye düşünüyoruz ve her seferinde daha şık bir oda denk geliyor. Evet insanlar bunu ticaret haline getirdiğinden çok özenli ve eğlenceli dekore ediyorlar.

London’da bir ev

Yalnızca ücretsiz üye oluyor, yer seçiyorsunuz. İsterseniz tüm evinizi ya da odanızı, odalarınızı kiraya verebiliyorsunuz. Vandalizme ve hırsızlığa karşı da evlerin sigortası oluyor. Bütün yazılarımda defaatle bahsettiğim airbnb zımbırtısı bu işte. Ekonomik yöntem. Sayfası için tık tık

Amerika’ya Gelmeyi Düşünüyorum Ne Kadar Para Gider?

Şöyle sorular cidden çok geliyor. Amerika’ya gelmeyi düşünüyorum ama kaç para gider bana ondan haber ver Ezgi kızım. Buyrun işte hesap yapmaya buradan başlayacaksınız. Açın airbnb’yi gitmeyi düşündüğünüz şehri, evi, odayı uyguna seçin. Konaklama kısmı cepte diğer kısımlara değinmeli postlarda gelecek. Amerika gezi resmini böyle böyle oturtacağız😆 Sonrasını ben demiyorum Rafet El Roman abimiz diyor. Macera doluuu Amerikaa Amerikaa ,oooğğ Amerika. Gelirseniz kahveniz benden. Bunu bütçenizden düşün sonuçta bir kahvenin lafı olmaz 😂 Sorunuz olursa yoruma iliştirin, cevapları fişekliyeyim.

+2

Comments

Tinka
7 Ekim 2019 at 12:40 am

Happy birthday to me! bir yaşıma daha girdim. Airbnb üretecek kafa bende istiyorum. Niye benim aklıma gelmedi diye üzüldüm. üzülürken düşündüm. Çom aydınlatıcı bir post olmuş. Tişikkler izgiiiii :***

0


    Ezgi
    10 Ekim 2019 at 3:03 pm

    Kaç bin yıllık öğrencilik hayatımızda bunu akıl edememiş olmamız üzdü 😂 bi şişme yatak atacaktık halbüküsüm.

    0


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WASHINGTON DC/Part-2

26 Eylül 2019